British Fantasy Award Best Novel Winners and Nominees, 1972-2020

The British Fantasy Award for best fantasy novel was first awarded by the British Fantasy Society in 1976. Previously, from 1972, the award was named The August Derleth Fantasy Awards.

2020

Winner

The Bone Ships by RJ Barker

Nominees

2019

Winner

The Bitter Twins by Jen Williams

Nominees

2018

Winner

The Ninth Rain by Jen Williams

Nominees

2017

Winner

The Tiger and the Wolf by Adrian Tchaikovsky

Nominees

  • The High King’s Vengeance by Steven Poore
  • The Silver Tide by Jen Williams
  • The Summer Goddess by Joanne Hall

2016

Winner

Uprooted, Naomi Novik

Nominees

  • Guns of the Dawn by Adrian Tchaikovsky
  • Half a War by Joe Abercrombie
  • The Iron Ghost by Jen Williams
  • Signal to Noise by Silvia Moreno-Garcia
  • Sorcerer to the Crown by Zen Cho

2015

Winner

Cuckoo Song by Frances Hardinge

Nominees

2014

Winner

A Stranger in Olondria by Sofia Samatar

Nominees

2013

Winner

Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce

Nominees

2012

Winner

Among Others by Jo Walton

Nominees

2011

Winner

Demon Dance by Sam Stone (award declined, find out why here)

Nominees

2010

Winner

One by Conrad Williams

Nominees

2009

Winner

Memoirs of a Master Forger by Graham Joyce

Nominees

2008

Winner

The Grin of the Dark by Ramsey Campbell

Nominees

  • Heart-Shaped Box by Joe Hill
  • The Intruders by Michael Marshall
  • The Servants by Michael Marshall Smith
  • The Taken by Sarah Pinborough
  • The Terror by Dan Simmons

2007

Winner

Dusk by Tim Lebbon

Nominees

  • Breeding Ground by Sarah Pinborough
  • Bridge of Dreams by Chaz Brenchley
  • The Devil You Know by Mike Carey
  • The Face of Twilight by Mark Samuels
  • Jack of Ravens by Mark Chadbourn
  • The Lies of Locke Lamora by Scott Lynch
  • Nova Swing by M. John Harrison
  • The Unblemished by Conrad Williams

2006

Winner

Anansi Boys by Neil Gaiman

Nominees

2005

Winner

The Dark Tower VII: The Dark Tower by Stephen King

Nominees

2004

Winner

Full Dark House by Christopher Fowler

Nominees

  • Felaheen: The Third Arabesk by Jon Courtenay Grimwood
  • lost boy lost girl by Peter Straub
  • Nobody True by James Herbert
  • The Poison Master by Liz Williams
  • Vampyrrhic Rites by Simon Clark

2003

Winner

The Scar by China Miéville

Nominees

  • The Darkest Part of the Woods by Ramsey Campbell
  • The Devil in Green by Mark Chadbourn
  • The Facts of Life by Graham Joyce
  • White Apples by Jonathan Carroll

2002

Winner

The Night of the Triffids by Simon Clark

Nominees

Always Forever by Mark Chadbourn
American Gods by Neil Gaiman
Bold as Love by Gwyneth Jones
Smoking Poppy by Graham Joyce

2001

Winner

Perdido Street Station by China Miéville

Nominees

  • Hush by Tim Lebbon & Gavin Williams
  • Mr. X by Peter Straub
  • The Ragchild by Steve Lockley & Paul Lewis
  • Silent Children by Ramsey Campbell

2000

Winner

Indigo by Graham Joyce

Nominees

1999

Winner

Bag of Bones by Stephen King

Nominees

  • Chasm by Stephen Laws
  • Gate of Ivory by Robert Holdstock
  • Kissing the Beehive byJonathan Carroll
  • One of Us by Michael Marshall Smith
  • Someplace to Be Flying by Charles de Lint
  • The Stormwatcher by Graham Joyce
  • Vampyrrhic by Simon Clark

1998

Winner

Light Errant by Chaz Brenchley

Nominees

  • The House on Nazareth Hill by Ramsey Campbell
  • Mesmer by Tim Lebbon
  • Polgara the Sorceress by David Eddings & Leigh Eddings
  • Signs of Life by M. John Harrison

1997

Winner

The Tooth Fairy by Graham Joyce

Nominees

  • Assassin’s Apprentice by Robin Hobb
  • Excession by Iain M. Banks
  • The Hellfire Club by Peter Straub
  • Hogfather by Terry Pratchett
  • Sacrament by Clive Barker
  • Scenting Hallowed Blood by Storm Constantine
  • Spares by Michael Marshall Smith

1996

Winner

Requiem by Graham Joyce

Nominees

  • Blood Crazy by Simon Clark
  • Dead of Light by Chaz Brenchley
  • The Gap Into Madness: Chaos and Order by Stephen R. Donaldson
  • The Time Ships by Stephen Baxter

1995

Winner

Only Forward by Michael Marshall Smith

Nominees

  • Blood Wars by Brian Lumley
  • Nocturne by Mark Chadbourn
  • Pasquale’s Angel by Paul J. McAuley (Gollancz)
  • The Quorum by Kim Newman

1994

Winner

The Long Lost by Ramsey Campbell

1993

Winner

Dark Sister by Graham Joyce

1992

Winner

Outside the Dog Museum by Jonathan Carroll

Nominees

  • The Count of Eleven by Ramsey Campbell
  • Summer of Night by Dan Simmons

1991

Winner

Midnight Sun by Ramsey Campbell

1990

Winner

Carrion Comfort by Dan Simmons

1999

Winner

The Influence by Ramsey Campbell

1998

Winner

The Hungry Moon by Ramsey Campbell

1987

Winner

It by Stephen King

Nominees

  • Necroscope by Brian Lumley
  • Strangers by Dean R. Koontz

1986

Winner

The Ceremonies by T. E. D. Klein

1985

Winner

Incarnate by Ramsey Campbell

Nominees

1984

Winner

Floating Dragon by Peter Straub

1983

Winner

The Sword of the Lictor by Gene Wolfe

Nominees

  • In Viriconium by M. John Harrison
  • Psycho II by Robert Bloch

1982

Winner

Cujo by Stephen King

Nominees

  • Camber the Heretic by Katherine Kurtz
  • Delusion’s Master by Tanith Lee
  • The Nameless by Ramsey Campbell

1981

Winner

To Wake the Dead by Ramsey Campbell

Nominees

1980

Winner

Death’s Master by Tanith Lee

Nominees

  • Harpist in the Wind by Patricia A. McKillip
  • Sorcerer’s Son by Phyllis Eisenstein

1979

Winner

The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever by Stephen R. Donaldson

Nominees

  • Dying of the Light by George R. R. Martin
  • Gloriana by Michael Moorcock
  • The Quest of the White Witch by Tanith Lee
  • The Road to Corlay by Richard Cowper

1978

Winner

A Spell for Chameleon by Piers Anthony

Nominess

  • My Lord Barbarian by Andrew J. Offutt
  • Our Lady of Darkness by Fritz Leiber

1977

Winner

The Dragon and the George by Gordon R. Dickson

Nominees

1976

Winner

The Hollow Lands by Michael Moorcock

Nominees

  • Bloodstone by Karl Edward Wagner
  • The House of the Worm by Gary Myers
  • Marauders of Gor by John Norman
  • A Plague of Nightmares by Adrian Cole

1975

Winner

The Sword and the Stallion by Michael Moorcock

Nominees

  • A Quest for Simbilis by Michael Shea
  • Shardik by Richard Adams

1974

Winner

Hrolf Kraki’s Saga by Poul Anderson

1973

Winner

The King of the Swords by Michael Moorcock

1972

Winner

The Knight of the Swords by Michael Moorcock